Tudom régen jelentkeztem már, de túl sok dolog nem történt az elmúlt pár hétben. Ismét túl vagyok pár interjún, újabb tapasztalatokkal gazdagodtam, de munkahelyem még mindig nincs, igaz lassan rutinos interjúalannyá válok.
Mai posztomban megpróbálom csokorba foglalni eddigi tapasztalataimat, hátha hasznos lesz kezdő, pestre igyekvő sorstársaimnak.
1.jelentkezés, önéletrajz, fizetési igény
Ha a megfelelő helyen keresgélünk - ami nagyjából esetünkben a következő: prog.hu, hup.hu, it2it.hu, weblabor.hu, profession.hu – láthatjuk, hogy szinte naponta jelennek meg új álláshirdetések a neten. Ezeket az ajánlatokat rögtön két részre lehet bontani: vannak az névtelen és a nevesített cégek. Nem tudom ki hogy van vele, de én azért általában szeretem tudni, hogy hova jelentkezek, szeretek minél több mindent megtudni a helyről, ahol esetleg dolgozni fogok. Így el is árultam, hogy részemről előnyben részesítem azokat a hirdetéseket, ahol merik vállalni a cég nevének, elérhetőségeinek nyilvánosságra hozatalát. Szerintem egy komoly, magára valamit is adó, és tevékenységére büszke társaság nem titkolózik, tehát a névtelen hirdetések hátterében én egyből valami féle sunyítást érzek. Ettől függetlenül persze általában az ilyen helyekre is beadom jelentkezésem, csak legfeljebb hátrébb szerepelnek a listámban.
Merthogy mint azt már korábban is írtam listát vezetek a cégekről, ahova jelentkeztem. Itt részletesen vezetem, hogy hol találtam a hirdetésre, mikor jelentkeztem rá, volt-e visszajelzés, behívtak-e interjúra, mennyi fizut ajánlottak, milyen benyomásokat szereztem a találkozások során. Így szép lassan felépül egy adatbázis melyben pozitív és negatív tulajdonságok alapján rendszerezhetem a webes cégeket. Az az érzésem később ez még igen jól jöhet!
Ha megvan a kiszemelt állás, jöhet a jelentkezés. Ez legtöbbször emailben történik. Általános elvárás a jelentkezővel kapcsolatban, hogy önéletrajza mellé, kísérő levelet, 4-5 működő referenciát, illetve bizonyos esetekben mintakódot is csatoljon. Itt alapból sok embert kiszűrnek. Fontos hogy amennyiben nevesített cégről van szó, keressük fel honlapjukat, facebook oldalukat stb, és próbáljuk meg kideríteni hr-eskük, interjúztatónk nevét, és direktbe neki címezni az emailt.
A legtöbb hirdető már a kezdet kezdetén meg fog próbálkozni fizetési igényünk kiderítésével. Véleményem szerint ezt addig még nem tudjuk pontosan milyen feladtok várnak ránk, milyen elvárásoknak és terhelésnek kell megfelelnünk, illetve még nem ismerjük a cég struktúráját – nyilván egy garázscégnél nem ugyan olyan fizetési igénnyel próbálkozunk mint egy multi vállalatnál – nem érdemes megmondani, mert nagyon alá- vagy fölé lőhetünk az árral és egyik sem jó. Azért az nagyjából tudható, hogy egy átlagos képességű 2-3 éve releváns tapasztalattal rendelkező senior webfejlesztő, kb nettó 250.000 körül keres Budapesten. Szóval tudásunk alapján próbáljuk magunkat belőni a bérskálán.
2.Interjú, teszt munka, várakozás
Ha megvolt a jelentkezés, akkor a fenti három fázis vár ránk, néha periodikusan ismétlődve, esetleg más-más sorrendben… Az interjúk általában 2-3 körösek. Az első egy felületesebb interjú, itt általában az önéletrajzunkat szedik cafatokra, illetve a személyes benyomások dominálnak, szóval fogmosás KÖTELEZŐ :)
Ha itt sikerült elnyernünk a szimpátiát, akkor vagy egy otthon megoldható tesztfeladatot kapunk vagy jöhet egy újabb személyes interjú, papíron programozással. Mondanom sem kell az első verziót sokkal jobban szeretem. Papíron programozni, olyan mint könyvet írni a szexről, ahelyett hogy élesben gyakorolnánk –OFF
Miután túljutunk a második körön általában hosszas várakozás következik, ez lehet akár két-három hét is. Ha ezután ismét megkeresnek már mondhatni nyert ügyünk van, ilyenkor jön egy újabb kör amikor már fizetésről meg hasonlókról megy a tárgyalás. Hogy ez után mi van abba bele se merek gondolni, odáig még nem jutottam… Ha valaki tudja esetleg leírhatná kommentben :)
A tesztmunkához visszatérve, ez általában valami egyszerűbb feladat, mondjuk egy címjegyzék alkalmazás elkészítése, azonban olyan határidővel, hogy azért izzadhatunk kicsit. Természetesen a specifikáció olyan, hogy minden tudásunkra szükség lesz (oop, mvc, triggerek, javascript, ajax, json stb..) Érdemes minden apró részletre figyelni, hiszen aki véleményezi az is ezt fogja tenni, a kákán is csomót keres majd!
Magáról az interjúkról kb ennyit tudok dióhéjban elmondani. Fontos még megemlíteni, hogy akár milyen nagy céghez is megyünk nem kell hónaljig kuláznunk a gatyánkat, az interjúztató ugyan olyan ember mint mi, és nem fog meg enni. Sőt, azt is meg merem kockáztatni, hogy sokkal jobban érzi magát az ember egy nagy pesti cég interjúján mint akár egy vidéki kis lófasz kft-nél. A pesti cégeknél sokkal barátságosabbak, emberségesebbek tapasztalataim szerint. Még vidéken „na megjött a kis inas aki majd 4 órás bejelentéssel szarrá dolgozhatja magát nálam” mentalitás megy, addig pesten egy interjú azzal kezdődik hogy megkínálnak valami innivalóval, leültetnek egy kényelmes székbe, egy légkondis irodába, és úgy állnak hozzád, mint partnerhez a munkában, nem mint rabszolgához!
Ami viszont rossz a pesti álláskeresésben, hogy sokat kell feljárni az egyes interjú körök miatt, ez egy csomó pénzt elvisz, ami szegény munkanélkülinek amúgy se nagyon van. Mindig érdemes megnézni, hogy hány átszállásra lesz szükségünk hogy eljussunk a célig, és számolni mert ha van parkolási lehetőség sokszor jobban megéri kocsival menni, már ha adott a lehetőség. Amúgy meg 5 vagy több átszállás estén már megéri 24-órás BKV bérletet venni. Ha csak nem villamosozunk mert ott lehet sumákolni rendesen ;)
Hát asszem ennyi elég is a süketelésből meg a tapasztalatokból. Végezetül még kedves barátaimnak mondom, akik gyakran kérdezik mi a helyzet amúgy magánéleti téren, elmondhatom hogy fos az egész sajnos. A hétvégi szülinapom is el lett baszva ahogy kell, persze ebben ismét H vállalt oroszlánrészt. Sebaj, majd talán jövőre jobb lesz…
Amúgy meg megint szakad az eső! Milyen idő ez már, nyár közepén?!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.